Астрономічний сайт ІФМІ

Sample of Distant Galaxies in the Hubble Ultra Deep Field
Sample of Distant Galaxies in the Hubble Ultra Deep Field

Астрологічний календар

Рухома карта

Ви можете самостійно зробити рухому карту зоряного неба. Скачайте і роздрукуйте зображення карти та рухомого круга (розширення 2008х2077).
Головна arrow Лекції arrow Цефей (Cep)
Цефей (Cep) Надрукувати
Міфічний ефіопський цар Цефей (або Кефей) був чоловіком Кассіопеї і отцем Андромеди. Сузір'я не дуже виразне, але п'ять його яскравих зірок, розташованих між Кассіопеєю і Головою Дракона, можна легко знайти. Займає на небі площу 587.8 квадратного градуса і містить 148 зірок, видимих неозброєним оком. Убік Цефея із-за прецесії переміщається північний полюс миру. Зірка Альраї (g Cep) виявиться "полярною" з 3100 по 5100, Альфірк (b Cep) буде ближчий до полюса з 5100 по 6500, а з 6500 до 8300 роль полярною перейде до зірки Альдерамін (а Cep), майже такою ж яскравою, як нинішня Полярна.

Яскравий компонент симпатичної візуальної подвійної зірки d Cep служить прототипом пульсуючих змінних зірок-цефеїд, змінюючи свій блиск від 3,7 до 4,5 зоряної величини з періодом 5,37 діб. Зірку m Cep в давнину називали Еракис, а Вільям Гершель назвав її Гранатовою Зіркою, оскільки це найчервоніша серед зірок північної півкулі, доступних неозброєному оку.

У Цефеї є затемнена подвійна зірка з періодом 20,34 року; її головний компонент – червоний гігант, діаметр якого в 1200 разів перевищує діаметр Сонця, – можливо, найбільша серед відомих нам сузір’їв. А зоряне скупчення NGC 188 одне з найстаріших (5 млрд. років) серед розсіяних скупчень Галактики.

Латинська назва: Cepheus.