Астрономічний сайт ІФМІ

Edifice of Gas and Dust in the Cone Nebula
Edifice of Gas and Dust in the Cone Nebula

Астрологічний календар

Рухома карта

Ви можете самостійно зробити рухому карту зоряного неба. Скачайте і роздрукуйте зображення карти та рухомого круга (розширення 2008х2077).
Головна arrow Сузір’я arrow Телець (Tau)
Телець (Tau) Надрукувати
Красиве зимове сузір'я, лежаче на перетині Зодіаку з Чумацьким Шляхом, на північний захід від Оріона. Займає на небі площу в 797.2 квадратного градуса і містить 216 зірок, видимих неозброєним оком. Згідно міфу, це той білий бик, на якому Європа перепливла море і потрапила до Зевса на Крит.

У Тельцеві два найвідоміші зоряні скупчення – Плеяди і Гіади. Плеяди (М 45) часто називають Сім Сестер – це дивовижне розсіяне скупчення, одне з найближчих до нас (400 св. років); воно містить близько 500 зірок, оповитих ледве помітною туманністю. Дев'ять яскравих зірок, що маються в своєму розпорядженні на полі діаметром трохи більше 1 градуса, названо на честь титану Атласу, океаниды Плейони і їх семи дочок (Альциона, Астеропа, Майя, Меропа, Тайгета, Целено, Електра). По-грецьки "Плеяди" і означає "дочці Плейони". Гострозоре око розрізняє в Плеядах 6–7 зірок; разом вони виглядають як маленький ківш. Спостереження Плеяд в бінокль приносить велике задоволення. У якнайдавнішому списку з 48 сузір'їв, складеному Евдоксом (IV ст. до н.е.) і приведеному в поемі Арата, Плеяди виділені окремим сузір'ям.

Ще ближче до нас (150 св. років) розташовано розсіяне скупчення Гіади, що містить 132 зірки яскравіше 9 величин і ще 260 слабших можливих членів. Зірки Гіад розсіяні на значно більшій площі, чим у компактних Плеяд, тому справляють менше враження. Але для астрономічних досліджень Гіади, унаслідок їх близькості, значно важливіше. Згідно міфу, Гіади – дочки Атласу і Ефри; вони доводяться звідними сестрами Плеядам. У Гесіода знаходимо імена Гіад: Клейя, Евдора, Фео, Фесила і Короніда.

У східного краю Гіад лежить яскрава оранжева зірка, що не відноситься до них, Альдебаран (а Tau), в перекладі з арабського – що "йде услід"; у наш час її часто називають Волове Око. Її блиск міняється те 0,75 до 0,95 зоряної величини; разом зі своїм компаньйоном – червоним карликом 13 величин – вона видалена на 65 світлових років, тобто удвічі ближче до нас, чим Гиади.

Друга по яскравості зірка в Тельцеві (b Tau) відноситься до групи "загальних" зірок, оскільки лежить на межі з сусіднім сузір'ям – Візничим. У каталогах, виданих до початку ХХ ст., ця яскрава зірка, яку араби називали Нат, часто позначалася як g Візничого. Але в 1928 при проведенні меж сузір'їв її "подарували" Тельцеві. Проте і сьогодні на деяких картах зоряного неба Нат включають не лише в малюнок Тельця, але і в малюнок Візничого.

Справді знаменитим астрофізичним об'єктом в Тельцеві є залишок вибуху найновішої зірки 1054 року – Крабовидна туманність (М 1), розташована на краю Молочного Шляху, приблизно на 1 градус на північний захід від зірки z Tau. Видимий блиск туманності 8,4 зоряної величини. Вона віддалена від нас на 6300 світлових років; її лінійний діаметр близько 6 світлових років і щодня збільшується на 80 млн. км. Це потужне джерело радіо- і рентгенівського випромінювання. В центрі Крабовидної туманності знаходиться крихітна, але дуже гаряча блакитна зірочка 16 величин; це знаменитий пульсар "Краб" – нейтронна зірка, що посилає строго періодичні імпульси електромагнітного випромінювання.

Латинська назва: Taurus.