Астрономічний сайт ІФМІ

Ворон
Ворон

Астрологічний календар

Рухома карта

Ви можете самостійно зробити рухому карту зоряного неба. Скачайте і роздрукуйте зображення карти та рухомого круга (розширення 2008х2077).
Головна arrow Сузір’я arrow Телець (Tau)
Телець (Tau) Надрукувати
Красиве зимове сузір'я, лежаче на перетині Зодіаку з Чумацьким Шляхом, на північний захід від Оріона. Займає на небі площу в 797.2 квадратного градуса і містить 216 зірок, видимих неозброєним оком. Згідно міфу, це той білий бик, на якому Європа перепливла море і потрапила до Зевса на Крит.

У Тельцеві два найвідоміші зоряні скупчення – Плеяди і Гіади. Плеяди (М 45) часто називають Сім Сестер – це дивовижне розсіяне скупчення, одне з найближчих до нас (400 св. років); воно містить близько 500 зірок, оповитих ледве помітною туманністю. Дев'ять яскравих зірок, що маються в своєму розпорядженні на полі діаметром трохи більше 1 градуса, названо на честь титану Атласу, океаниды Плейони і їх семи дочок (Альциона, Астеропа, Майя, Меропа, Тайгета, Целено, Електра). По-грецьки "Плеяди" і означає "дочці Плейони". Гострозоре око розрізняє в Плеядах 6–7 зірок; разом вони виглядають як маленький ківш. Спостереження Плеяд в бінокль приносить велике задоволення. У якнайдавнішому списку з 48 сузір'їв, складеному Евдоксом (IV ст. до н.е.) і приведеному в поемі Арата, Плеяди виділені окремим сузір'ям.

Ще ближче до нас (150 св. років) розташовано розсіяне скупчення Гіади, що містить 132 зірки яскравіше 9 величин і ще 260 слабших можливих членів. Зірки Гіад розсіяні на значно більшій площі, чим у компактних Плеяд, тому справляють менше враження. Але для астрономічних досліджень Гіади, унаслідок їх близькості, значно важливіше. Згідно міфу, Гіади – дочки Атласу і Ефри; вони доводяться звідними сестрами Плеядам. У Гесіода знаходимо імена Гіад: Клейя, Евдора, Фео, Фесила і Короніда.

У східного краю Гіад лежить яскрава оранжева зірка, що не відноситься до них, Альдебаран (а Tau), в перекладі з арабського – що "йде услід"; у наш час її часто називають Волове Око. Її блиск міняється те 0,75 до 0,95 зоряної величини; разом зі своїм компаньйоном – червоним карликом 13 величин – вона видалена на 65 світлових років, тобто удвічі ближче до нас, чим Гиади.

Друга по яскравості зірка в Тельцеві (b Tau) відноситься до групи "загальних" зірок, оскільки лежить на межі з сусіднім сузір'ям – Візничим. У каталогах, виданих до початку ХХ ст., ця яскрава зірка, яку араби називали Нат, часто позначалася як g Візничого. Але в 1928 при проведенні меж сузір'їв її "подарували" Тельцеві. Проте і сьогодні на деяких картах зоряного неба Нат включають не лише в малюнок Тельця, але і в малюнок Візничого.

Справді знаменитим астрофізичним об'єктом в Тельцеві є залишок вибуху найновішої зірки 1054 року – Крабовидна туманність (М 1), розташована на краю Молочного Шляху, приблизно на 1 градус на північний захід від зірки z Tau. Видимий блиск туманності 8,4 зоряної величини. Вона віддалена від нас на 6300 світлових років; її лінійний діаметр близько 6 світлових років і щодня збільшується на 80 млн. км. Це потужне джерело радіо- і рентгенівського випромінювання. В центрі Крабовидної туманності знаходиться крихітна, але дуже гаряча блакитна зірочка 16 величин; це знаменитий пульсар "Краб" – нейтронна зірка, що посилає строго періодичні імпульси електромагнітного випромінювання.

Латинська назва: Taurus.