Астрономічний сайт ІФМІ

Young Stars Sculpt Gas with Powerful Outflows in the Small Magellanic Cloud
Young Stars Sculpt Gas with Powerful Outflows in the Small Magellanic Cloud

Астрологічний календар

Рухома карта

Ви можете самостійно зробити рухому карту зоряного неба. Скачайте і роздрукуйте зображення карти та рухомого круга (розширення 2008х2077).
Ліра (Lyr) Надрукувати
Маленьке, але дивовижне сузір'я, лежаче між Геркулесом і Лебедем. Займає на небі площу в 286.5 квадратного градуса і містить 75 зірок, видимих неозброєним оком. У древньому Вавилоні це сузір'я називали "бородань-ягнятник (крупний яструб) " або "атакуюча антилопа". Араби називали його "падаючий орел"; Вега - від арабського "ал-Ваки", "падаючий". Антична традиція пов'язує це сузір'я з міфами про Орфея, ліру для якого виготовив Гермес з панцира черепахи. У малюнку сузір'я інколи об'єднується декілька міфів; так, в Уранометрії Байера ліра змальована на грудях орла.

Головна зірка Вега (а Lyr) – яскрава зірка північної небесної півсфери і п'ята по яскравості на всьому небі. Вона віддалена від нас на 25 світлових років, має світимість в 50 разів вище сонячною і через 12 тис. років стане полярною зіркою. Вега арабський означає "падаючий орел". Разом з двома менш яскравими зірками вона утворює маленький рівносторонній трикутник, який сам лежить в північно-західному кутку невеликого паралелограма, що змальовує ліру. Разом з яскравими зірками Денеб (у Лободі) і Альтаїр (у Орле) Вега утворює відомий астеризм – Літній Трикутник.

Шеліак (b Lyr), що арабський означає "черепаха", – загадкова затемнена подвійна, змінюючи свій блиск від 3,4 до 4,5 зоряної величини з періодом близько 13 діб. Ця зоряна система оточена газовим кільцем або оболонкою з речовини, що постійно втрачається самими зірками. Поряд з Вегою знаходиться e Lyr – "подвійна", тобто візуальна подвійна система, кожен з компонентів якої також тісна подвійна зірка. Недавно був виявлений і п'ятий компаньйон, що звертається навколо цієї системи з двох подвійних зір.

Між зірками b і g Ліри, створюючи південну сторону паралелограма, розташована кругла планетарна туманність 9 зоряної величини Кільце (М 57). Це газова оболонка, що розширюється, скинута і розігріта центральною зіркою, температура якої близько 100000 До.

Латинська назва: Lyra.