Астрономічний сайт ІФМІ

Велика Ведмедиця
Велика Ведмедиця

Астрологічний календар

Рухома карта

Ви можете самостійно зробити рухому карту зоряного неба. Скачайте і роздрукуйте зображення карти та рухомого круга (розширення 2008х2077).
Головна arrow Сузір’я arrow Кентавр (Cen)
Кентавр (Cen) Надрукувати
Це одне з найпівденніших сузір'їв, відомих древнім. Кентавр – велике сузір'я і містить багато яскравих зір Він займає на небі площу в 1060.4 квадратного градуса і містить 270 зірок, видимих неозброєним оком.

Згідно грецьким міфам, кентавр, що потрапив на південне небо, – це безсмертний і мудрий Хірон, син Хроноса і німфи Філіри, знавець науки і мистецтва, вихователь грецьких героїв – Ахілла, Асклепія, Ясона.

Яскрава зірка сузір'я Кентавра, яку древні звали Ригель Кентаврус (нога кентавра), найближча до Сонця зірка: до неї 4.3 св. роки. Це візуальна потрійна; зоряні величини її компонентів -0.04, 1.17 і 10.68. Яскравий з них по масі і спектру дуже схожий на Сонці. А третій, найслабкіший компонент був відкритий Р.Т.Е. Іннесом в 1915 і виявився найближчим до нас (4.16 св. роки); його назвали Проксімою ("найближчою") Кентавра. Це спалахуючий маломасивний червоний карлик. Його фізичний зв'язок з подвійною системою Кентавра остаточно не доведений.

У цьому сузір'ї найбільше кульове скупчення Галактики – ? Кентавра, що складається з декількох мільйонів зір Там же видно відома радіогалактика Кентавр А (NGC 5128) – результат зіткнення еліптичної і спіральної галактик.

Латинська назва: Centaurus