Астрономічний сайт ІФМІ

Galaxies Galore
Galaxies Galore

Астрологічний календар

Рухома карта

Ви можете самостійно зробити рухому карту зоряного неба. Скачайте і роздрукуйте зображення карти та рухомого круга (розширення 2008х2077).
Головна arrow Лекції arrow Дельфін (Del)
Дельфін (Del) Надрукувати
Маленьке, але симпатичне сузір'я, схоже на ромб з чотирьох зірок з хвостиком" з двох зір. Лежить між Орлом і Лебедем на схід від Молочного Шляху. Займає на небі площу в 188.6 квадратного градуса і містить 42 зірки, видимої неозброєним оком.

Легенда, пов'язана з сузір'ям Дельфіна, відноситься до циклу міфологічних розповідей про Посейдона, царя Морея. Пригнічений своєю самотою, він вирішив покласти край цьому і знайти дружину. Його уразила прекрасна Амфітріта, морська німфа, одна із знаменитих нереїд. Проте, схоже, морську діву бог не зацікавив. Тоді він звернувся за допомогою до дельфіна, який служив йому посланцем, допомогти йому нарешті умовити обраницю вийти за нього заміж. На знак вдячності за успішно виконане завдання Посейдон помістив дельфіна на небо у вигляді сузір'я.

Проте є і інша легенда, в якій розповідається про те, що піднесло дельфіна на небо. І зв'язана вона з Діонісом, грецьким богом родючості і виноробства. Збираючись на далекий грецький острів, Діоніс найняв в порту корабель. Але ледве вони вийшли у відкрите море, моряки, що виявилися піратами, напали на юного бога, маючи намір продати його в рабство. Але розгніваний Діоніс наслав на них безумство, і пірати кинулися за борт. Не бажаючи лиходіям загибелі, Діоніс перетворив їх на дельфінів, і - об диво - злі пірати стали найдобрішими з морських мешканців. Одного з них на згадку про цю історію Діоніс помістив на небо. Дельфіни завжди пам'ятали про те, що колись були людьми, і безкорисливо допомагали подорожнім, що терплять лихо на морі.

Є також думка, що на небо дельфін потрапив не відразу після перетворення. Перетворені на риб (греки називали дельфінів "священними рибами") розбійники борознили морські простори. І ось одного дня один з них наблизився до якогось корабля - його привабили звуки пісні, що доносилася звідти. А на кораблі відбувалося ось що: корабельники вирішили убити що зійшов до них на судно співця Аріона, зазіхнувши на його багатство. Аріон виклопотав дозволи заспівати перед смертю. Одягається в парадне одіяння і увінчавши голову вінком, він узяв в руки ліру, ударив по струнах і заспівав. А закінчивши співати, кинувся в морі, не чекаючи удару вбивць. Співець не загинув: зачарований співом Аріона дельфін на своїй спині виніс його на берег. Співець дістався до найближчого порту, а незабаром туди прибув корабель з розбійниками-корабельниками. Голосячи, вони почали розповідати, як помер під час плавання великий співець, що заповів їм всі свої скарби. І раптом з натовпу виступив той, чию смерть вони лицемірно оплакували... Розбійники понесли суворе покарання, а дельфін опинився на небі.

Дві найяскравіші зірки — b (3,6 зоряної величини) і а Дельфіна (3,8 зоряної величини). З назвами два цих зірок зв'язана забавна історія, а Дельфіна ще називають Суалоцин, а b — Ротанев. Цими іменами вони зобов'язані отцеві Джузеппе Піацци, астрономові, який керував обсерваторією Палермо, а його заслуга полягає в тому, що він відкрив перший астероїд — Цереру. Називаючи зірки, він хотів увічнити ім'я свого соратника Николо Каччаторе (на італійському означає — мисливець), переробивши його в латинське Николаус Венатор і прочитавши навпаки. b Дельфіна — подвійна зірка, але це важко виявити, оскільки кутова розбіжність між двома компонентами (4,8 і 4,9 зоряної величини) складає 0,2"—0,7". Орбітальний період — приблизно 26,5 років. g Дельфіна — теж подвійна зірка, її компоненти — 4,5 і 5,5 зоряної величини і їх кутова розбіжність складає майже 10". Отже її можна побачити в невеликі любительські телескопи. А ось R Дельфіна — змінна зірка, що належить до того ж класу об'єктів, що і Міра Кита, її світимість варіює від 7,6 до 13,8 зоряної величини з періодом 285 діб. При максимальному сяянні вона видно в простий бінокль, але при мінімальному потрібна апаратура не менше 15 см в діаметрі.

Латинська назва: Delphinus