Астрономічний сайт ІФМІ

Дельфін
Дельфін

Астрологічний календар

Рухома карта

Ви можете самостійно зробити рухому карту зоряного неба. Скачайте і роздрукуйте зображення карти та рухомого круга (розширення 2008х2077).
Головна arrow Сузір’я arrow Геркулес (Her)
Геркулес (Her) Надрукувати
Не особливо яскраві зірки цього великого сузір'я утворюють виразну фігуру. По грецькій легенді Геракл (Геркулес) був сином Зевса і смертної жінки Алкмени. У греків це сузір'я згадувалося ще за 5 століть до н.е. як "Геракл". Проте в "Явищах" Арата читаний, що це "зображення чоловіка страждаючого. Хто він, сказати не можливо, ні для якої праці: його називають просто "Той на колінах". Арабське ім'я красивої подвійної зірки Рас Альгеті (а Her) переводиться як "голова уклінного". Її головний оранжевий компонент хаотично міняє свій блиск від 3 до 4 зоряної величини, а його зелено-блакитний компаньйон 5,4 зоряної величини сам є тісною подвійною системою з орбітальним періодом 51,6 діб. Цю прекрасну оранжево-зелену пару можна "розділити" в невеликий телескоп або потужний бінокль.

Прикрасою сузір'я служить кульове скупчення М 13, насилу помітне неозброєним оком як туманна плямочка між зірками h і z Геркулеса. Але в телескоп це скупчення виглядає чудово! Його сумарний блиск еквівалентний одній зірці 5,7 зоряної величини. У цьому древньому скупченні більше мільйона зірок, віддалених від нас на відстань 22 тис. світлових років. Всі вони набагато старші за Сонце. Потрібно також відзначити і не таке яскраве, але теж дуже багате кульове скупчення М 92. От його світло йде до нас 26 тис. років.

Латинська назва: Hercules.