Астрономічний сайт ІФМІ

Supernova (SN 2002dd) in the Hubble Deep Field North
Supernova (SN 2002dd) in the Hubble Deep Field North

Астрологічний календар

Рухома карта

Ви можете самостійно зробити рухому карту зоряного неба. Скачайте і роздрукуйте зображення карти та рухомого круга (розширення 2008х2077).
Головна arrow Сузір’я arrow Волопас (Boo)
Волопас (Boo) Надрукувати
Це крупне і красиве сузір'я жителі Північної півкулі можуть спостерігати все літо. Його яскрава зірка Арктур ("вартовий ведмедя") і декілька зірок послабіше утворюють фігуру у вигляді витягнутого ромба, що нагадує гігантського повітряного змія. Арктур легко знайти, продовживши "хвіст" Великої Ведмедиці на південь приблизно на 30 градусів. Це яскрава зірка на північ від небесного екватора, віддалена від нас на 37 світлових років і що має світимість в 110 разів вище сонячною.

Арктур відноситься до досить рідкого типа зірок – червоних гігантів, тобто сильно постарілим зіркам, в молодості схожим на наше Сонце. На солідний вік Арктура указує і його рух: він швидко переміщається щодо Сонця, отже, належить до сферичному гало Галактики. Тоді як Сонце і багато інших зірок рухаються по майже кругових орбітах, лежачих в плоскості Галактики, Арктур звертається навколо галактичного центру по сильно нахиленій орбіті, перетинаючи в нашу епоху галактичну плоскість.

Особливий інтерес викликає зірка t Boo 4,5 зоряної величини. Це вельми близька зірка (52 світлових роки) схожа на Сонці. У 1990-і роки назад поряд з нею була виявлена планета – одна з перших, знайдених за межею Сонячної системи. Дуже незвичайна планета: при масі майже в 4 рази більше, ніж у Юпітера, вона звертається навколо зірки в 8,4 разу ближче, ніж Меркурій навколо Сонця. Її рік (тобто орбітальний оборот) триває всього 3,3 земних діб! Можна сказати, що ця гігантська планета живе в короні своєї зірки. Такі планети астрономи називають "гарячими юпітерами". Зародження життя на них малоймовірно.

Латинська назва: Bootes