Астрономічний сайт ІФМІ

Орел
Орел

Астрологічний календар

Рухома карта

Ви можете самостійно зробити рухому карту зоряного неба. Скачайте і роздрукуйте зображення карти та рухомого круга (розширення 2008х2077).
Головна arrow Сузір’я arrow Візничий (Aur)
Візничий (Aur) Надрукувати
Зоряний п'ятикутник, розташований на північ від близнюків і східної частки Тельця. Займає на небі площу в 657.4 квадратного градуса і містить 150 зірок, видимих неозброєним оком. Це сузір'я було виділене більше 2500 років тому. Шумери називали його "окремою колісницею", мабуть, щоб не плутати з двома "колісницями" поблизу полюса (Велика і Мала Ведмедиці). У міфології за Візничий, ім'я якого носить сузір'я, вважається бог морить Посейдон. Означає це одне з сузір'їв, пов'язаних з епосом про Андромеду.

Яскраву зірку в нім шумери, а услід за ними греки і араби називали "зіркою кози", а римляни - "маленькою кізочкою", Капелою. Вона шоста по яскравості на небі. Це спектральна подвійна з періодом 104 діб. Відстань до неї 45 світлових років; її світимість в 150 разів вище сонячною. Для спостерігачів Північної півкулі, що живуть вище за 44-й градус широти, Капела є приполярною зіркою, що не заходить, тобто видна кожну ясну ніч.

На тлі Молочного Шляху поблизу Капели плоским трикутником виділяються три зірки – h, z і e Візничого; їх також називають "кізочками". Ближче за всіх до Капели розташована e Aur – найбільш загадкова з трьох "кізочок". Кожні 27,08 років її видимий блиск слабшає за шість місяців з 3,0 до 3,9 зоряної величини; у такому стані вона знаходиться приблизно рік, а потім протягом шести місяців відновлює свій блиск до початкового рівня. Поки не ясно, що затьмарює цю зірку. Менкалінан (b Aur) також є затемнений змінною з періодом 3,96 діб; правда, відмітити послаблення її блиску у момент затьмарення зможе лише дослідне око, оскільки яскравість зірки слабшає всього на 10%. За наявності хорошого бінокля в цьому сузір'ї можна побачити три дивовижні розсіяні скупчення – М 36, М 37 і М 38.

Латинська назва: Auriga