Астрономічний сайт ІФМІ

Nebula N81 in the Small Magellanic Cloud
Nebula N81 in the Small Magellanic Cloud

Астрологічний календар

Рухома карта

Ви можете самостійно зробити рухому карту зоряного неба. Скачайте і роздрукуйте зображення карти та рухомого круга (розширення 2008х2077).
Головна arrow Сузір’я arrow Велика Ведмедиця (UMa)
Велика Ведмедиця (UMa) Надрукувати
Широко відомий грецький міф про те, як прекрасну німфу Калісто Зевс перетворив на ведмедицю, щоб врятувати її мести своєї дружини – Гери. Загиблу незабаром від стріли Артеміди, Зевс підніс Ведмедицю-Калісто на небо у вигляді сузір'я Вел. Ведмедиці. Проте це крупне сузір'я набагато старше за грецький міф про нього: ймовірно, воно було першим виділено на небі древніми людьми. Сім його яскравих зірок утворюють відомий Ківш; цей астеризм відомий у багатьох народів під різними назвами: Плуг, Лось, Віз, Сім Мудреців, і тому подібне Всі зірки Ковша мають власні арабські імена: Дубхе (а Великої Ведмедиці) означає "ведмідь"; Мерак (b) – "поясниця"; Фекда (g) – "стегно"; Мегрец (d) – "початок хвоста"; Аліот (e) – сенс не ясний; Міцар (z) – "пояс". Останню зірку в ручці Ковша називають Бенетнаш або Алькаїд (h); арабський "ал-каїд банат наш" означає "ватажок плакальників"; в даному випадку астеризм вже мислиться не ведмедем, а похоронною процесією: попереду плакальника, очолювані предводителем, а за ними слідують похоронні носилки. Сузір'я займає на небі площу в 1279.7 квадратного градуса і містить 210 зірок, видимих неозброєним оком.

Ківш Вел. Ведмедиці – це окремий випадок, коли позначення зірок грецькими буквами йде не в порядку убування їх блиску, а просто в порядку їх розташування. Тому найяскравіша зірка не а, а e. Зірки Мерак і Дубхе називають "покажчиками", оскільки проведена через них пряма лінія упирається в Полярну зірку. Поряд з Міцаром гострозоре око бачить зірку четвертої величини Алькор (80 UMa), що арабський означає "забута" або "незначна". Цікаво, що 5 внутрішніх зірок Ковша (окрім крайніх а і h) дійсно утворюють в просторі єдину групу, що досить швидко переміщається по небу; тому малюнок Ковша за 100 тис. років істотно міняється.

У Великій Ведмедиці видно одна з найбільших планетарних туманностей Сова (М 97), а також багато галактик і їх скупчень. Спіральна галактика М 101 видна навзнаки, а спіральна М 81 і пекулярная М 82 утворюють ядро однієї з найближчих до нас групи галактик, відстань до якої близько 7 млн. світлових років.

Латинська назва: Ursa Major.