Астрономічний сайт ІФМІ

Star Factory at the Center of the Orion Nebula
Star Factory at the Center of the Orion Nebula

Астрологічний календар

Рухома карта

Ви можете самостійно зробити рухому карту зоряного неба. Скачайте і роздрукуйте зображення карти та рухомого круга (розширення 2008х2077).
Головна arrow Сузір’я arrow Близнюки (Gem)
Близнюки (Gem) Надрукувати
Зодіакальне сузір'я, контур якого дійсно нагадує дві людські фігури. Яскраві зірки Кастор ("кучер", а Gem) і Поллукс ("кулачний боєць", b Gem), віддалені один від одного на 4,5 градуса, представляють голови людських фігур, ноги яких стоять на Молочному Шляху, примикаючи до Оріона. "Великими близнятами" називали його шумери і вавілоняни, але яскравим зіркам імен не дали. Греки назвали їх іменами синів Зевса – Кастором і Полідевком, який в латинізованій формі став Поллуксом. По легенді вони билися проти Ідаса і Лінкея, синів Афарея, царя Мессіни, щоб захопити стадо биків. Кастор загинув від руки Ідаса, а Поллукс помстився за брата, убивши Лінкея, а потім Юпітер уразив блискавкою Ідаса. Поллукс був безсмертним, і він попросив Юпітера зробити його нерозлучним з братом. Тоді Юпітер відправив обох братів на небо у вигляді сузір'я. Близнюки займають на небі площу в 513.8 квадратного градуса і містять 121 зірку, видиму неозброєним оком.

Позначаючи зірки в кожному сузір'ї грецькими буквами в порядку убування блиску, Байер зробив Кастор Альфою Близнюків, хоча зараз він світить слабше за Поллукса. Одне з двох: або Поллукс з тих пір став яскравіший, або блиск Кастора ослабів. А може бути Байер помилився.

Для неозброєного ока Кастор виглядає як одна зірка, але насправді це крихітне скупчення з шести зірок, віддалене від Сонця на 45 світлових років. Ці 6 зірок згруповано в три пари, які можна розрізнити в невеликий телескоп або сильний бінокль. Два яскраві біло-блакитні компоненти з видимими величинами 2,0 і 2,7 складають візуальну подвійну з кутовою відстанню 6", таку, що звертається навколо загального центру мас з періодом близько 400 років. Кожен з них – подвійна система з орбітальними періодами 9,2 і 2,9 діб. Третій компонент віддалений від них на 73", складається з двох червоних карликів і є затемнений подвійною, що змінює свій блиск від 8,6 до 9,1 зоряної величини з періодом 0,8 діб.
 
Сузір'я близнюки відомо як вельми "урожайне": у його межах в 1781 Вільям Гершель відкрило планету Уран, а в 1930 Клайд Томбо знайшов Плутон. З цікавих для спостереження об'єктів в нім знаходяться зоряне скупчення М 35 і планетарна туманність Ескімос (NGC 2392). Розміри М 35 перевищують розміри Луни в повний місяць. Воно включає близько 120 світив. Неозброєним оком воно видно як бліда пляма, що світиться, його краще спостерігати в бінокль. Відстань до Землі складає 2800 світлових років. У подвійної зірки U Gem компоненти розташовані так близько один до одного, що речовина з однією з них перетікає на поверхню інший, що є білим карликом. З проміжком в декілька місяців на поверхні білого карлика починаються термоядерні реакції, що приводять до вибуху: на 1–2 дні блиск зірки зростає з 14 до 9 зоряної величини. Тому зірку U Gem називають карликовою новою.

Латинська назва: Gemini