Астрономічний сайт ІФМІ

Жертовник
Жертовник

Астрологічний календар

Рухома карта

Ви можете самостійно зробити рухому карту зоряного неба. Скачайте і роздрукуйте зображення карти та рухомого круга (розширення 2008х2077).
Головна arrow Сузір’я arrow Близнюки (Gem)
Близнюки (Gem) Надрукувати
Зодіакальне сузір'я, контур якого дійсно нагадує дві людські фігури. Яскраві зірки Кастор ("кучер", а Gem) і Поллукс ("кулачний боєць", b Gem), віддалені один від одного на 4,5 градуса, представляють голови людських фігур, ноги яких стоять на Молочному Шляху, примикаючи до Оріона. "Великими близнятами" називали його шумери і вавілоняни, але яскравим зіркам імен не дали. Греки назвали їх іменами синів Зевса – Кастором і Полідевком, який в латинізованій формі став Поллуксом. По легенді вони билися проти Ідаса і Лінкея, синів Афарея, царя Мессіни, щоб захопити стадо биків. Кастор загинув від руки Ідаса, а Поллукс помстився за брата, убивши Лінкея, а потім Юпітер уразив блискавкою Ідаса. Поллукс був безсмертним, і він попросив Юпітера зробити його нерозлучним з братом. Тоді Юпітер відправив обох братів на небо у вигляді сузір'я. Близнюки займають на небі площу в 513.8 квадратного градуса і містять 121 зірку, видиму неозброєним оком.

Позначаючи зірки в кожному сузір'ї грецькими буквами в порядку убування блиску, Байер зробив Кастор Альфою Близнюків, хоча зараз він світить слабше за Поллукса. Одне з двох: або Поллукс з тих пір став яскравіший, або блиск Кастора ослабів. А може бути Байер помилився.

Для неозброєного ока Кастор виглядає як одна зірка, але насправді це крихітне скупчення з шести зірок, віддалене від Сонця на 45 світлових років. Ці 6 зірок згруповано в три пари, які можна розрізнити в невеликий телескоп або сильний бінокль. Два яскраві біло-блакитні компоненти з видимими величинами 2,0 і 2,7 складають візуальну подвійну з кутовою відстанню 6", таку, що звертається навколо загального центру мас з періодом близько 400 років. Кожен з них – подвійна система з орбітальними періодами 9,2 і 2,9 діб. Третій компонент віддалений від них на 73", складається з двох червоних карликів і є затемнений подвійною, що змінює свій блиск від 8,6 до 9,1 зоряної величини з періодом 0,8 діб.
 
Сузір'я близнюки відомо як вельми "урожайне": у його межах в 1781 Вільям Гершель відкрило планету Уран, а в 1930 Клайд Томбо знайшов Плутон. З цікавих для спостереження об'єктів в нім знаходяться зоряне скупчення М 35 і планетарна туманність Ескімос (NGC 2392). Розміри М 35 перевищують розміри Луни в повний місяць. Воно включає близько 120 світив. Неозброєним оком воно видно як бліда пляма, що світиться, його краще спостерігати в бінокль. Відстань до Землі складає 2800 світлових років. У подвійної зірки U Gem компоненти розташовані так близько один до одного, що речовина з однією з них перетікає на поверхню інший, що є білим карликом. З проміжком в декілька місяців на поверхні білого карлика починаються термоядерні реакції, що приводять до вибуху: на 1–2 дні блиск зірки зростає з 14 до 9 зоряної величини. Тому зірку U Gem називають карликовою новою.

Латинська назва: Gemini