Астрономічний сайт ІФМІ

Корма
Корма

Астрологічний календар

Рухома карта

Ви можете самостійно зробити рухому карту зоряного неба. Скачайте і роздрукуйте зображення карти та рухомого круга (розширення 2008х2077).
Головна arrow Сузір’я arrow Андромеда (And)
Андромеда (And) Надрукувати
Андромеда — одне з 48 сузір'їв, описаних Птолемеєм в II столітті до н.е. Вона зобов'язана своїм ім'ям героїні грецької міфології. Дочка ефіопського царя Цефея і цариці Касіопеї, Андромеда стала жертвою пихатості своєї матері, яка образила морського царя Посейдона, стверджуючи, що вона красивіша за будь-яку його німфу. Посейдон впав в лють, а Цефей, щоб його ублаготворити, приніс йому в жертву дочка, прикувавши її до скелі і залишивши в їжу китові. Але Персей врятував Андромеду, понісши її на своєму крилатому коні Пегасі.

Сузір'я Андромеда легко розшукати, якщо осіннім вечором в південній стороні неба знайти 4 яскравих зірки – Великий Квадрат Пегаса. На північному сході від нього легко знаходимо це сузір'я, яке можна дізнатися по 4 зіркам, розташованим на одній прямій, направленій у бік Персея. Це а, d, b і g. Андромеда займає на небі площу в 722,3 квадратного градуса і містить 160 зірок, видимих неозброєним оком (тобто що мають блиск до 6.5 зоряної величини). Сузір'я "очолює" Альферац. Це синьо-біла зірка 2-ої зоряної величини, що є також одній з вершин квадрата Пегаса. Світах — червоний гігант 2-ої зоряної величини, Альмах (Садахбья) — потрійна система, найяскравішим компонентом якої є жовта зірка 2-ої зоряної величини. Крім того, в неї входить синій компонент 5-ої зоряної величини, поряд з яким знаходиться синя зірка 6-ої зоряної величини. І нарешті, d And — оранжева зірка 3-ої зоряної величини. Окрім d Андромеди, в цьому сузір'ї існують ще 3 зірки 3-ої зоряної величини: m Андромеди — біла зірка, жовта 51-а Андромеди і Омікрон — змінна на межі з сузір'ям Ящірки.

Найважливіший об'єкт в сузір'ї – спіральна галактика Туманність Андромеди (М 31, по каталогу Мессье) зі своїми двома супутниками – карликовими галактиками М 32 і NGC 205 (NGC – New General Catalogue), один з популярних каталогів туманностей, зоряних скупчень і галактик). У безмісячну ніч Туманність Андромеди можна відмітити навіть неозброєним оком, і вона добре видно в бінокль; шукати її слід на північний захід від зірки n And. Хоча ще в X ст. персидський астроном Ас-Суфі спостерігав Туманність Андромеди, називаючи її "маленькою хмаркою", але європейські учені виявили її тільки на початку XVII ст. Це найближча до нас спіральна галактика, видалена приблизно на 2,5 млн. світлових років. Зовні вона нагадує блідий овал розміром з диск Луни. Насправді ж її діаметр близько 180 тис. світлових років, і в ній міститься близько 300 млрд. зір.

Інші цікаві об'єкти в цьому сузір'ї: розсіяне зоряне скупчення NGC 752, планетарна туманність NGC 7662(Блакитний сніжок) і одна з найкрасивіших спіральних галактик, видимих з ребра, NGC 891.

Латинська назва: Andromeda