Астрономічний сайт ІФМІ

Behind the Gas and Dust of Orion's Trapezium Cluster
Behind the Gas and Dust of Orion's Trapezium Cluster

Астрологічний календар

Рухома карта

Ви можете самостійно зробити рухому карту зоряного неба. Скачайте і роздрукуйте зображення карти та рухомого круга (розширення 2008х2077).
Головна arrow Лекції arrow §34 Характеристики Сонця
§34 Характеристики Сонця Надрукувати
Сонце — центральне тіло нашої планетної системи. Розміри і маса його величезні порівняно навіть з найбільшими з планет, тому його притягання є головною силою, що керує рухом тіл Сонячної системи. З другого боку, Сонце являє собою колосальне джерело енергії, що безперервно посилає у всіх напрямках величезні кількості тепла і світла. У Всесвіті Сонце — просто зоря, така сама, як мільйони інших.

Середня відстань Сонця від Землі, так звана астрономічна одиниця, становить 1а.о.=149,5·106 км. Радіус Сонця можна визначити за формулою:
R¤ = RÅ · r¤ / p¤,
де RÅ - радіус Землі, p¤=8",794 – паралакс Сонця (внаслідок еліптичності земної орбіти в перигелії (в січні) ця відстань буває на 2,5·106 км меншою, а в афелії (в липні) – на стільки ж більшою). r¤ - середній видимий радіус Сонця.
Отже R¤  = 109,1 · RÅ = 6,96 · 108м.

Знаючи масу Землі (mз=5,98·1024кг) і використовуючи уточнений 3-й закон Кеплера
 Характеристики Сонця
обчислимо масу Сонця М¤ = 2 · 1030кг, що дає можливість обчислити середню густину його речовини
 Характеристики Сонця
Прискорення сили тяжіння на поверхні Сонця можна визначити за формулою:
Характеристики Сонця,
у 28 раз більше ніж на поверхні Землі; параболічна швидкість:
Характеристики Сонця

Сонце обертається навколо своєї осі. Сонячні плями переміщуються з сходу на захід. Отже напрям обертання Сонця такий самий, як і Землі. Спостереження за рухом плям показало, що період їх обертання різний на різній віддалі від сонячного екватора. Кутова швидкість зменшується з віддаленням від екватора. Для точок екватора сидеричний період 25d, а поблизу полюсів - 30d. Синодичні періоди відповідно 27d та 32d.

Однією з найважливіших характеристик Сонця є його світність L¤ - повний потік енергії з усієї поверхні Сонця за одну секунду. Ця величина характеризується сонячною сталою (q)- енергія, що надходить від Сонця на одиницю поверхні за одиницю часу за межами земної атмосфери:
q=1,97 кал/(хв·см2)=1,37·106ерг/сек·см2=1,37·103Вт/м2.

Уся ж енергія, яка проходить через сферу радіусом а=149,6·109м, яка є світністю Сонця L¤=4πa2q. (Земля отримує 1/2 млрд частину). Кількість енергії, що випромінює Сонце з одиниці своєї поверхні за секунду:
Характеристики Сонця

Якщо вважати Сонце абсолютно чорним тілом, тоді за законом Стефана-Больцмана: ε=σT4, а температура наз. ефективною:
Характеристики Сонця.