Астрономічний сайт ІФМІ

Spitzer and Hubble Create Colorful Masterpiece
Spitzer and Hubble Create Colorful Masterpiece

Астрологічний календар

Рухома карта

Ви можете самостійно зробити рухому карту зоряного неба. Скачайте і роздрукуйте зображення карти та рухомого круга (розширення 2008х2077).
Головна arrow Лекції arrow §14 Вигляд зоряного неба на різних географічних широтах
§14 Вигляд зоряного неба на різних географічних широтах Надрукувати
Так як Земля має форму кулі, вигляд зоряного неба в місцевостях з різними географічними широтами (φ) різний і визначається теоремою про висоту полюса світу (hР=φ).

Вигляд зоряного неба1. На земному екваторі (φ=0о), hР=0о, тому вісь світу РР’ лежить в площині істинного горизонту і співпадає з полуденною лінією NS, N суміщається з P, а Р’ з точкою півдня S, небесний екватор QQ’ проходить через зеніт (Z) і надир (Z’). Площини всіх небесних паралелей перпендикулярні до площини істинного горизонту. Вони діляться нею пополам. Всі світила сходять і заходять перпендикулярно до горизонту, і їх видно півдоби. Світила північної півсфери (δ>φ=0o, т.М) перетинають небесний меридіан на північ до зеніту, світила південної півсфери (δ<φ=0о, т.L) – на південь від зеніту. Полярну зірку видно поблизу точки півночі, вона регулярно заходить за горизонт.Вигляд зоряного неба


2. У довільній точці при переміщенні спостерігача по земній поверхні в сторону географічного полюса. Полюс світу Р піднімається над горизонтом. Небесний екватор наближається до істинного горизонту, збільшуються круги світил, що не заходять і не сходять.3Вигляд зоряного неба. На північному полюсі Землі : φ=+90о, hР=+90о, вісь РР’ співпадає з ZZ’, північний полюс світу Р з Z (зенітом), небесний екватор (QQ’) співпадає з істинним горизонтом, тому немає точок півдня, сходу, заходу, півночі, ні небесного меридіану, ні полуденної лінії. У добовому русі неба зорі рухаються паралельно горизонту і не міняють своєї висоти. Поняття кульмінації відсутнє. Світила М північної півкулі не заходять, світила L південної півкулі не сходять. Полярна зірка майже в зеніті. На південному полюсі Землі картина аналогічна, тільки з зенітом співпадає південний полюс світу.