Астрономічний сайт ІФМІ

Dense Gas and Dust Beyond the Outer Layers of the Cone Nebula
Dense Gas and Dust Beyond the Outer Layers of the Cone Nebula

Астрологічний календар

Рухома карта

Ви можете самостійно зробити рухому карту зоряного неба. Скачайте і роздрукуйте зображення карти та рухомого круга (розширення 2008х2077).
Головна arrow Сузір’я arrow Північна Корона (CRB)
Північна Корона (CRB) Надрукувати
Це сузір'я було відоме ще в Древньому Вавилоні. В давнину називалося просто Короною або Вінцем. Сузір'я розташоване між Волопасом і Геркулесом; багато хто вважає за його красивий з маленьких сузір'їв. Займає на небі площу в 178.7 квадратного градуса і містить 36 зірок, видимих неозброєним оком. Сім порівняно яскравих зірок утворюють незамкнуте кільце; тому араби називали цю групу зірок аль-Факка, "розірване". Тепер ми називаємо так яскраву зірку сузір'я, Альфека. Гемма, або Альфекка – це затемнена подвійна типа Алголя, несильно змінюючи свою яскравість поблизу 2,2 величини з періодом 17,36 діб. Але Гемма складніше Алголя: у її спектрі видно друга система ліній, яка демонструє коливання з періодом 2,8 діб. Можливо, це третій компонент.

Неправильна змінна зірка R CRB майже завжди має блиск . 6 зоряної величини, але інколи несподівано блякне, опускаючись до 9, а то і до 14 величини, і залишається в такому стані від декількох місяців до десяти років.

У південної межі сузір'я, поряд з e CRB, 12 травня 1866 спалахнула нова зірка, що отримала позначення Т CRB. Її блиск досяг 2 зоряної величини, і протягом тижня вона була видна неозброєним оком, але через два місяці її блиск впав до 9 величини. А 9 лютого 1946 вона спалахнула знов, досягнувши 3 величини. Такі зірки називають "повторними новими". Вона видно і в проміжках між спалахами (11 зв. вів.).

Всі греки одностайно визнавали Північну Корону шлюбним вінцем, який Діоніс подарував своїй нареченій - прекрасній Аріадні. Сам же Діоніс і помістив його серед сузір'їв, коли боги справляли їх весілля на горі, званою Ідою. Розповідають, що це твір Гефеста, виготовлений з огневидного золота і індійських каменів. Є також відомості, що і Тезей врятувався з Лабіринту тільки завдяки сяянню, що випромінюється цим вінцем. Ким же була наречена безсмертного бога і хто такий Тезей, якого красуня рятувала з Лабіринту?

Тезей, син афінського царя Егея (а за деякими джерелами - син бога Посейдона), виріс далеко від Афін. Змужнівши і прийшовши в будинок отця, Тезей дізнавшись, що Афіни за випадкове вбивство сина Міноса Андрогея платять цареві Криту, владиці всього Середземного моря, жахливу дань: раз в дев'ять років відправляють на Крит сім хлопців і сім дівчат. Їх чекала страшна доля: юних афінян відправляли в лабіринт - палац з множиною покоїв і заплутаних переходів. Ніхто з тих, що вступали в Лабіринт не повертався назад, тому що десь в його надрах мешкав страшний людоїд - Мінотавр. Чудище з тілом людини і бичачою головою пожирало юних афінян, а через дев'ять років вимагало нової жертви. Тезей вирішив порушити цей страшний звичай. Разом з жертвами, яких визначила доля, він добровільно зійшов на корабель Криту і відправився прямо в лігво Мінотавра. Перед від'їздом Тезей зробив жертвопринесення. Більше всіх інших богів пошанував він Афродіту. На прощанні Ей просив сина лише про одне: коли він повертатиметься з перемогою, змінить темні вітрила Криту на білі: хай звістка про ураження чудовиська досягне Афін раніше Тезея. Відмітивши на горизонті білі вітрила, Ей принесе подячні жертви богам і почне готувати святковий бенкет...

І ось корабель досяг берегів Криту, і скорботну низку афінян повели до Лабіринту. Хто знає, що трапилося б з Тезеєм в Лабіринті, коли б не допомога Афродіти. Богиня любові не забула жертви, яку герой приніс їй перед відплиттям. Вона влаштувала так, щоб хлопець, що йде в Лабіринт, попався на очі дочки Міноса Аріадні, і серце дівчини миттєво зажевріло любов'ю до чужоземця. Аріадна дала Тезею гострий меч, щоб убити Мінотавра, і змотану в клубок довгу нитку. Прив'язавши кінчик нитки до комірів Лабіринту, герой зміг би з її допомогою знайти дорогу назад. Боги послухали благання закоханої царівни. Тезей вийшов переможцем з сутички з чудовиськом і за допомогою нитки Аріадни вивів своїх супутників з лабіринту. Захопивши з собою царівну Криту, афіняни таємно зійшли на корабель і покинули негостинний острів, не забувши перед цим пробити днища у всіх судів Мінусового флоту. Тепер їм нічого було боятися гонитви.

По дорозі до Афін корабель зробив зупинку на маленькому пустинному острівці. Тезей з Аріадною вирішили заночувати на березі. І тут трапилося те, чому потім ніхто не міг знайти пояснення. Тезей, безстрашний і благородний Тезей, який, здавалося, любив чужоземку так само палко, як і вона його, а якщо і не любив, то і почував відчуття подяки до рятівника, який дав дівчині клятву відвезти її до Афін і зробити своєю дружиною, - Тезей віроломно залишив Аріадну, кинув її на загубленому в морі клаптику землі, прирікаючи на неминучу загибель! Хто говорив, що велелюбний хлопець загорівся пристрастю до однієї з афінських дів, хто вважав, що він побоявся зробити царицею Афін дочку Міноса, а були і такі, хто стверджував, що залишити Аріадну Тезею повелів сам Діоніс. Покинута дівчина прокляла клятвопорушника, і знову боги не залишилися байдужими до її молитви: вони стерли з пам'яті Тезея дане отцеві обіцянка, і хлопець забув поміняти вітрило. Побачивши на горизонті чорне вітрило - вісник смерті сина - Ей кинувся в морі, яке з тих пір називають Егейським. А Аріадні на пустинному острові з'явився давно закоханий в неї бог Діоніс, і нещасна утікачка перетворилася на безсмертну богиню. У пам'ять про ці події і засіяла на небі Північну Корону.

Латинська назва: Corona Borealis.