Астрономічний сайт ІФМІ

Тукан
Тукан

Астрологічний календар

Рухома карта

Ви можете самостійно зробити рухому карту зоряного неба. Скачайте і роздрукуйте зображення карти та рухомого круга (розширення 2008х2077).
Орел (Aql) Надрукувати
Красиве сузір'я в Молочному Шляху, на північний захід від Лебедя. Займає на небі площу в 652,5 квадратного градуса і містить 119 зірок, видимих неозброєним оком. Його легко дізнатися по трьом яскравим зіркам, розташованим майже точно уздовж прямої лінії на шиї, спині і лівому плечі "орла": Альтаїр, Таразед і Альшаїн (а, g і b Орла). Основне "тіло птиці" лежить в східній гілці Молочного Шляху, а дві зірки її "хвоста" лежать в західній гілці "молочної річки". Ще 5 тисячоліть тому шумери називали це сузір'я Орлом. Греки бачили в нім орла, посланого Зевсом для викрадання Ганімед, і називали його Птицею Зевса.
 
Яскраве світило в Орле – біла зірка Альтаїр, що арабський означає яструб, що "летить". При відстані всього 17 світлових років від Сонця Альтаїр має в 11 разів велику світимість, чим у Сонця, і тому є одній з яскравих зірок на небі. В результаті швидкого обертання, швидкість якого на екваторі перевищує 250 км/с, Альтаїр сильно стислий уздовж полярної осі.

У 7 градусах на південь від Альтаїра розташована класична змінна зірка-цефеїда h Aql, що змінює свій блиск від 3,8 до 4,7 зоряної величини з періодом 7,2 діб. Яскраві нові зірки спалахували в Орле в 389 і 1918. Перша з них з'явилася поблизу Альтаїра, була яскравою як Венера і спостерігалася три тижні. А друга, відмічена 8 червня 1918, досягла в максимумі блиску –1,4 зоряної величини і виявилася найяскравішою новою з початку XVII ст. (коли в 1604 спалахнула Нова Кеплера).

Латинська назва: Aquila.