Астрономічний сайт ІФМІ

Dense Gas and Dust Beyond the Outer Layers of the Cone Nebula
Dense Gas and Dust Beyond the Outer Layers of the Cone Nebula

Астрологічний календар

Рухома карта

Ви можете самостійно зробити рухому карту зоряного неба. Скачайте і роздрукуйте зображення карти та рухомого круга (розширення 2008х2077).
Орел (Aql) Надрукувати
14.12.2008
Красиве сузір'я в Молочному Шляху, на північний захід від Лебедя. Займає на небі площу в 652,5 квадратного градуса і містить 119 зірок, видимих неозброєним оком. Його легко дізнатися по трьом яскравим зіркам, розташованим майже точно уздовж прямої лінії на шиї, спині і лівому плечі "орла": Альтаїр, Таразед і Альшаїн (а, g і b Орла). Основне "тіло птиці" лежить в східній гілці Молочного Шляху, а дві зірки її "хвоста" лежать в західній гілці "молочної річки". Ще 5 тисячоліть тому шумери називали це сузір'я Орлом. Греки бачили в нім орла, посланого Зевсом для викрадання Ганімед, і називали його Птицею Зевса.
 
Яскраве світило в Орле – біла зірка Альтаїр, що арабський означає яструб, що "летить". При відстані всього 17 світлових років від Сонця Альтаїр має в 11 разів велику світимість, чим у Сонця, і тому є одній з яскравих зірок на небі. В результаті швидкого обертання, швидкість якого на екваторі перевищує 250 км/с, Альтаїр сильно стислий уздовж полярної осі.

У 7 градусах на південь від Альтаїра розташована класична змінна зірка-цефеїда h Aql, що змінює свій блиск від 3,8 до 4,7 зоряної величини з періодом 7,2 діб. Яскраві нові зірки спалахували в Орле в 389 і 1918. Перша з них з'явилася поблизу Альтаїра, була яскравою як Венера і спостерігалася три тижні. А друга, відмічена 8 червня 1918, досягла в максимумі блиску –1,4 зоряної величини і виявилася найяскравішою новою з початку XVII ст. (коли в 1604 спалахнула Нова Кеплера).

Латинська назва: Aquila.