Астрономічний сайт ІФМІ

NGC 5005
NGC 5005

Астрологічний календар

Рухома карта

Ви можете самостійно зробити рухому карту зоряного неба. Скачайте і роздрукуйте зображення карти та рухомого круга (розширення 2008х2077).
Головна arrow Сузір’я arrow Малий Пес (CMi)
Малий Пес (CMi) Надрукувати
Невелике сузір'я на схід від Оріона. Займає на небі площу в 183.4 квадратного градуса і містить 42 зірки, видимих неозброєним оком. Його яскрава зірка 0,4 зоряної величини Проціон, а також Сиріус (у Великому Псові) і Бетельгейзе (у Оріоні) утворюють майже рівносторонній трикутник. На древніх картах Великий і Малий Пси супроводжують мисливця Оріона. "Проціон" по-грецьки означає "той, який до собаки", указуючи, що він сходить із-за горизонту безпосередньо перед Сиріусом. Проціон – одна з найближчих до нас зірок (11,4 світлового року). Фізично вона мало відрізняється від Сонця. Подібно до Сиріуса, Проціон – візуальна подвійна зірка. У 1844 по коливаннях власного руху Проціону німецький астроном Фрідріх Бессель (1784–1846) запідозрили наявність у нього супутника, а 14 листопада 1896 Дж. Шеберле, спостерігаючи Проціон в 36-дюймовий рефрактор Лікськой обсерваторії, виявив поряд з ним зірочку 13 величин.

Як і у випадку з Сиріусом, супутник Проціону виявився білим карликом, що звертається по орбіті з періодом 40,65 років і що має в 15 тис. разів меншу яскравість, чим головний компонент системи. Основна трудність його виявлення, як і супутника Сиріуса, полягала в засліплюючій дії яскравішого компаньйона. Виявлення білих карликів привело до значного прогресу у вивченні еволюції зір.

Латинська назва: Canis Minor.