Астрономічний сайт ІФМІ

NGC 1566
NGC 1566

Астрологічний календар

Рухома карта

Ви можете самостійно зробити рухому карту зоряного неба. Скачайте і роздрукуйте зображення карти та рухомого круга (розширення 2008х2077).
Ліра (Lyr) Надрукувати
Маленьке, але дивовижне сузір'я, лежаче між Геркулесом і Лебедем. Займає на небі площу в 286.5 квадратного градуса і містить 75 зірок, видимих неозброєним оком. У древньому Вавилоні це сузір'я називали "бородань-ягнятник (крупний яструб) " або "атакуюча антилопа". Араби називали його "падаючий орел"; Вега - від арабського "ал-Ваки", "падаючий". Антична традиція пов'язує це сузір'я з міфами про Орфея, ліру для якого виготовив Гермес з панцира черепахи. У малюнку сузір'я інколи об'єднується декілька міфів; так, в Уранометрії Байера ліра змальована на грудях орла.

Головна зірка Вега (а Lyr) – яскрава зірка північної небесної півсфери і п'ята по яскравості на всьому небі. Вона віддалена від нас на 25 світлових років, має світимість в 50 разів вище сонячною і через 12 тис. років стане полярною зіркою. Вега арабський означає "падаючий орел". Разом з двома менш яскравими зірками вона утворює маленький рівносторонній трикутник, який сам лежить в північно-західному кутку невеликого паралелограма, що змальовує ліру. Разом з яскравими зірками Денеб (у Лободі) і Альтаїр (у Орле) Вега утворює відомий астеризм – Літній Трикутник.

Шеліак (b Lyr), що арабський означає "черепаха", – загадкова затемнена подвійна, змінюючи свій блиск від 3,4 до 4,5 зоряної величини з періодом близько 13 діб. Ця зоряна система оточена газовим кільцем або оболонкою з речовини, що постійно втрачається самими зірками. Поряд з Вегою знаходиться e Lyr – "подвійна", тобто візуальна подвійна система, кожен з компонентів якої також тісна подвійна зірка. Недавно був виявлений і п'ятий компаньйон, що звертається навколо цієї системи з двох подвійних зір.

Між зірками b і g Ліри, створюючи південну сторону паралелограма, розташована кругла планетарна туманність 9 зоряної величини Кільце (М 57). Це газова оболонка, що розширюється, скинута і розігріта центральною зіркою, температура якої близько 100000 До.

Латинська назва: Lyra.