Астрономічний сайт ІФМІ

True-Color Image of Mars
True-Color Image of Mars

Астрологічний календар

Рухома карта

Ви можете самостійно зробити рухому карту зоряного неба. Скачайте і роздрукуйте зображення карти та рухомого круга (розширення 2008х2077).
Лев (Leo) Надрукувати
Древнє зодіакальне сузір'я. Воно було відоме шумерам ще 5000 років тому. Займає на небі площу в 947.0 квадратного градуса і містить 122 зірки, видимих неозброєним оком. Розташування яскравих зірок дійсно нагадує лежачого лева, голова і груди якого представляють відомий астеризм Серп, схожий на дзеркальне зображення знаку питання. "Крапкою" внизу цього знаку служить яскрава біло-блакитна зірка Регул (а Leo), що на латині означає "цар". У древніх персів Регул славився однією з чотирьох "царських зірок"; інші три – Альдебаран (а Тільця), Антарес (а Скорпіона) і Фомальгаут (а Південної Риби). Інколи Регул називають також Серце Льва (Cor Leonis). Його світимість всього в 160 разів вище сонячною, а високий видимий блиск (1,4 зоряної величини) пояснюється відносною близькістю до нас (78 світлового року). Серед зірок першої величини Регул ближче за інших розташований до екліптики, тому його нерідко покриває Луна.

У основі "голови лева" розташована золотисто-жовта Альгієба (g Leo), що означає "грива лева"; це тісна візуальна подвійна 2,0 зоряної величини. У задній частці фігури знаходиться зірка Денебола (b Leo), в перекладі з арабського – "хвіст лева". Вона має блиск 2,1 зоряної величини і видалена на 36 світлових років. Зірка R Leo – одна з яскравих довготривалих змінних, що змінює блиск від 5 до 10 величини; її відкрив Дж. Кох в 1782. Дуже слабий червоний карлик Вольф 359 (видимий блиск 13,5) третій серед найближчих зірок (відстань 7,8 світлового року); його світимість в 50 тис. разів менше сонячною, і до того ж він має темно-червоний колір. Якби ця зірка зайняла місце нашого Сонця, то опівдні на Землі було б лише трохи світліше, ніж тепер в повний місяць.

Серед далеких об'єктів в цьому сузір'ї цікаві спіральні галактики М 65, 66, 95 і 96, а також еліптична галактика М 105. Їх видимий блиск від 8,4 до 10,4 зоряної величини. У цьому сузір'ї лежить радіант метеорного потоку Леоніди, що утворився від розпаду періодичної комети Темпля-Тутля і спостережуваного в середині листопада; його метеори дуже швидкі і яскраві.

Легенда про те, як Лев опинився на небозводі, тісно пов'язана з легендою про знамениті подвиги Геракла. Так трапилося, що Геракл потрапив мало не в рабство до свого родича - слабого і боязкого царя Еврисфею. Найпершим наказом, отриманим від Еврисфея, було позбавити жителів Немеї від страшного лева, що спустошував околиці міста. Про те, звідки узявся цей лев, говорили різне. Хто стверджував, що його батьки - Химера і страшний пес Ортр, а хтось говорив, що це син самій Селени - ніби то богиня Луни народила його в страшних судомах, і він впав з небес на землю недалеко від Немеї. Говорили, що Селену не сама народила його, а створила з морської піни по наказу Гери. Але всі сходилися в одному - ким би не було це чудовисько, здолати його людині неможливо. Майстерний стрілець, Геракл випустив в Немейського лева цілого сагайдака стріл, але вони відскакували від шкури звіра, не заподіюючи йому шкоди. Наблизившись до чудовиська, Геракл завдав йому нищівного удару мечем - лев навіть не ворухнувся. Не допомогла і знаменита палиця Геракла. І тоді герой пішов на чудовиську, відкинувши даремну зброю. Спочатку здавалося, що їх сили рівні - лев люто чинив опір, він навіть відкусив героєві палець, але потім Геракл, приловчившись, схопив звіра за горло і задушив. Убитого лева Геракл доставив до Мікени, до Еврисфею. Вид чудовиська, навіть мертвого, так налякав царя, що той раз і назавжди заборонив Гераклу входити в місто: віднині герой повинен був залишати свої трофеї у міських стенів. Геракл залишив собі левову шкуру, справедливо розсудивши, що надійнішого обладунку йому не знайти. Шкура почала служити Гераклу панциром, а левова голова - шоломом. А коли завершилося людське життя Геракла і герой був узятий на небо, в місці з ним піднісся і Немейський лев, що став величезним сузір'ям.

Латинська назва: Leo.