Астрономічний сайт ІФМІ

Peering into the Heart of the Crab Nebula
Peering into the Heart of the Crab Nebula

Астрологічний календар

Рухома карта

Ви можете самостійно зробити рухому карту зоряного неба. Скачайте і роздрукуйте зображення карти та рухомого круга (розширення 2008х2077).
Головна arrow Сузір’я arrow Лебідь (Cyg)
Лебідь (Cyg) Надрукувати
Надзвичайно виразна фігура цього сузір'я дійсно схожа на силует лебедя з розпростертими крилами і довгою витягнутою шиєю; ця "птиця" летить на південь уздовж Молочного Шляху. Оскільки період видимості сузір'я доводиться на сприятливий для спостережень сезон, – літо і початок осені, – те це сузір'я знайоме багатьом. Займає на небі площу в 804.0 квадратного градуса і містить 272 зірки, видимої неозброєним оком. На кінчику "хреста" Лебедя знаходиться яскрава зірка Денеб (а Cyg). Разом з Вегою (у Лірі) і Альтаїром (у Орле) вона утворює відомий астеризм – Літній Трикутник. Арабський "Денеб" якраз і означає "хвіст"; ця біло-блакитна зірка – один з яскравих надгігантів зі світимістю в 270 тис. разів вище сонячною. У "голові птиці" розташовується зірка b Cyg на ім'я Альбірео – прекрасна візуальна подвійна, зручна для спостереження з маленьким телескопом; однієї її компонент золотисто-жовтий, як топаз, а його компаньйон блакитний, як сапфір. Інша цікава зірка – 61 Лебедя, дуже схожа на Сонці і 14-а серед найближчих до нас зір Вона виявилася першою, до якої астрономи змогли зміряти відстань (11,4 світлового року). Зробив це Ф.Бессель в 1838.

Поблизу Денеба, на тлі блідого свічення Молочного Шляху виділяється темна область – Північний Вугільний Мішок, одна з близьких міжзоряних хмар з газу і пилу. Цікавий також комплекс емісійних туманностей під назвою Мережа, або Вуаль (NGC 6960 і NGC 6992), вельми витончений мереживний залишок вибуху найновішою, що трапився близько 40 тис. років назад. Контури яскравої туманності Північна Америка (NGC 7000) дійсно нагадують відомий континент. Один з найпотужніших радіоджерел "Лебідь А" пов'язаний з далекою (близько 600 млн. світлових років) галактикою, пересіченою в центрі темною смугою; не виключено, що це конгломерат з двох галактик, що зіткнулися. А яскраве рентгенівське джерело "Лебедь Х-1" ототожнене із зіркою HDE 226868 і її невидимим компаньйоном, який вважається за один з безперечних кандидатів в чорні діри.

Латинська назва: Cygnus