Астрономічний сайт ІФМІ

Ящірка
Ящірка

Астрологічний календар

Рухома карта

Ви можете самостійно зробити рухому карту зоряного неба. Скачайте і роздрукуйте зображення карти та рухомого круга (розширення 2008х2077).
Головна arrow Сузір’я arrow Лебідь (Cyg)
Лебідь (Cyg) Надрукувати
Надзвичайно виразна фігура цього сузір'я дійсно схожа на силует лебедя з розпростертими крилами і довгою витягнутою шиєю; ця "птиця" летить на південь уздовж Молочного Шляху. Оскільки період видимості сузір'я доводиться на сприятливий для спостережень сезон, – літо і початок осені, – те це сузір'я знайоме багатьом. Займає на небі площу в 804.0 квадратного градуса і містить 272 зірки, видимої неозброєним оком. На кінчику "хреста" Лебедя знаходиться яскрава зірка Денеб (а Cyg). Разом з Вегою (у Лірі) і Альтаїром (у Орле) вона утворює відомий астеризм – Літній Трикутник. Арабський "Денеб" якраз і означає "хвіст"; ця біло-блакитна зірка – один з яскравих надгігантів зі світимістю в 270 тис. разів вище сонячною. У "голові птиці" розташовується зірка b Cyg на ім'я Альбірео – прекрасна візуальна подвійна, зручна для спостереження з маленьким телескопом; однієї її компонент золотисто-жовтий, як топаз, а його компаньйон блакитний, як сапфір. Інша цікава зірка – 61 Лебедя, дуже схожа на Сонці і 14-а серед найближчих до нас зір Вона виявилася першою, до якої астрономи змогли зміряти відстань (11,4 світлового року). Зробив це Ф.Бессель в 1838.

Поблизу Денеба, на тлі блідого свічення Молочного Шляху виділяється темна область – Північний Вугільний Мішок, одна з близьких міжзоряних хмар з газу і пилу. Цікавий також комплекс емісійних туманностей під назвою Мережа, або Вуаль (NGC 6960 і NGC 6992), вельми витончений мереживний залишок вибуху найновішою, що трапився близько 40 тис. років назад. Контури яскравої туманності Північна Америка (NGC 7000) дійсно нагадують відомий континент. Один з найпотужніших радіоджерел "Лебідь А" пов'язаний з далекою (близько 600 млн. світлових років) галактикою, пересіченою в центрі темною смугою; не виключено, що це конгломерат з двох галактик, що зіткнулися. А яскраве рентгенівське джерело "Лебедь Х-1" ототожнене із зіркою HDE 226868 і її невидимим компаньйоном, який вважається за один з безперечних кандидатів в чорні діри.

Латинська назва: Cygnus