Астрономічний сайт ІФМІ

Райський Птах
Райський Птах

Астрологічний календар

Рухома карта

Ви можете самостійно зробити рухому карту зоряного неба. Скачайте і роздрукуйте зображення карти та рухомого круга (розширення 2008х2077).
Головна arrow Сузір’я arrow Кассіопея (Cas)
Кассіопея (Cas) Надрукувати
Красиве сузір'я, в основному лежаче в Молочному Шляху і завжди доступне для спостереження в середніх широтах Північної півкулі. Кассіопея була дружиною пануючого Кефея (Цефея) і матір'ю Андромеди. Яскраві зірки Кассіопеї (від 2,2 до 3,4 зоряної величини) утворюють фігуру, легко помітну навіть в повний місяць і схожу на букву М на початку зими і на букву W на початку літа. Займає на небі площу в 598.4 квадратного градуса і містить 150 зірок, видимих неозброєним оком.

У цьому сузір'ї розташоване одне з щонайпотужніших джерел галактичного радіовипромінювання – Кассіопея А. Це газова оболонка, що швидко розширюється, скинута при вибуху найновішої зірки, який спостерігався в 1572. Як відзначив Тихо Бразі і інші астрономи тих років, найновіша сяяла яскравіше за Венеру.

Увагу любителів астрономії повинна привернути зірка Шедар (а Cas): з XIX ст. вона входить в каталоги змінних зірок, проте її змінність до цих пір упевнено не підтверджена. Серед інших цікавих об'єктів: розсіяні скупчення М 52, М 103, NGC 457 і NGC 7789, карликові еліптичні галактики NGC 147 і NGC 185 – супутники Туманності Андромеди; дифузна туманність NGC 281 і гігантська газова сфера – туманність Міхур (NGC 7635).
Латинська назва: Cassiopeja.