Астрономічний сайт ІФМІ

Full Resolution Image Single HST ACS COSMOS Tile
Full Resolution Image Single HST ACS COSMOS Tile

Астрологічний календар

Рухома карта

Ви можете самостійно зробити рухому карту зоряного неба. Скачайте і роздрукуйте зображення карти та рухомого круга (розширення 2008х2077).
Головна arrow Сузір’я arrow Кассіопея (Cas)
Кассіопея (Cas) Надрукувати
Красиве сузір'я, в основному лежаче в Молочному Шляху і завжди доступне для спостереження в середніх широтах Північної півкулі. Кассіопея була дружиною пануючого Кефея (Цефея) і матір'ю Андромеди. Яскраві зірки Кассіопеї (від 2,2 до 3,4 зоряної величини) утворюють фігуру, легко помітну навіть в повний місяць і схожу на букву М на початку зими і на букву W на початку літа. Займає на небі площу в 598.4 квадратного градуса і містить 150 зірок, видимих неозброєним оком.

У цьому сузір'ї розташоване одне з щонайпотужніших джерел галактичного радіовипромінювання – Кассіопея А. Це газова оболонка, що швидко розширюється, скинута при вибуху найновішої зірки, який спостерігався в 1572. Як відзначив Тихо Бразі і інші астрономи тих років, найновіша сяяла яскравіше за Венеру.

Увагу любителів астрономії повинна привернути зірка Шедар (а Cas): з XIX ст. вона входить в каталоги змінних зірок, проте її змінність до цих пір упевнено не підтверджена. Серед інших цікавих об'єктів: розсіяні скупчення М 52, М 103, NGC 457 і NGC 7789, карликові еліптичні галактики NGC 147 і NGC 185 – супутники Туманності Андромеди; дифузна туманність NGC 281 і гігантська газова сфера – туманність Міхур (NGC 7635).
Латинська назва: Cassiopeja.