Астрономічний сайт ІФМІ

The Hodge 301 Cluster, Multiple Generations of Stars in the Tarantula Nebula
The Hodge 301 Cluster, Multiple Generations of Stars in the Tarantula Nebula

Астрологічний календар

Рухома карта

Ви можете самостійно зробити рухому карту зоряного неба. Скачайте і роздрукуйте зображення карти та рухомого круга (розширення 2008х2077).
Головна arrow Сузір’я arrow Волосся Вероніки (Com)
Волосся Вероніки (Com) Надрукувати
10.12.2008
Волосся Вероніки. Це невелике і вельми тьмяне сузір'я Ератосфен називав "волоссям Аріадни", а Птоломей взагалі відносив його зірки до сузір'я Льва. Але народження цього сузір'я має точне датування: воно назване на честь Вероніки – дружини єгипетського фараона Птоломея III Евергета (3 ст. до н.е.), яка, згідно переказу, відрізувала своє прекрасне волосся і помістила їх в храмі Венери в подяку богині за військову перемогу, що дарувала її чоловікові. А коли волосся з храму пропало, жрець-астроном Конон заявив Вероніці, що Зевс узяв їх на небо. Лише у 1602 це сузір'я було офіційно включене в каталог Тихо Бразі. Займає на небі площу в 386.5 квадратного градуса і містить 64 зірки, видимої неозброєним оком.

У безмісячну ніч, далеко від міських вогнів в цьому сузір'ї можна відмітити неозброєним оком розсіяне скупчення Волосся Вероніки, близько 42 зірок якого, віддалені від нас на 250 світлових років, складають тонкий мереживний узор. Це скупчення знав і помістив в свій каталог Птоломей.

Невеликий телескоп дозволить побачити в цьому сузір'ї близькі кульові зоряні скупчення М 53 і NGC 5053, а також галактику Чорне Око (М 64) з величезною темною пиловою хмарою навколо ядра. Цікаво, що у межах цього скромного сузір'я лежить північний галактичний полюс, а значить, дивлячись в цьому напрямі, перпендикулярно напівпрозорому диску нашої Галактики, ми маємо шанс побачити найдальші куточки Всесвіту. Вельми вдало, що у південної межі сузір'я починається крупне скупчення галактик Coma–Virgo, не дуже далеке від нашої Місцевої групи галактик (42 млн. світлових років) і тому що має великий кутовий діаметр (близько 16 градусів). Це скупчення містить більше 3000 галактик, серед яких декілька спіральних: сильно нахилена до променя зору М 98, спостережувана майже навзнаки М 99, крупні спіралі М 88 і М 100. Звичайне це скупчення називають Virgo, оскільки центральна його частка лежить в сусідньому сузір'ї Діви, а також тому, що у Волоссі Вероніки спостерігається і інше, набагато дальше (400 млн. світлових років) і багатше скупчення галактик, за яким закріпилася назва Coma.

Латинська назва: Coma Berenices