Астрономічний сайт ІФМІ

Мала Ведмедиця
Мала Ведмедиця

Астрологічний календар

Рухома карта

Ви можете самостійно зробити рухому карту зоряного неба. Скачайте і роздрукуйте зображення карти та рухомого круга (розширення 2008х2077).
Головна arrow Сузір’я arrow Волосся Вероніки (Com)
Волосся Вероніки (Com) Надрукувати
Волосся Вероніки. Це невелике і вельми тьмяне сузір'я Ератосфен називав "волоссям Аріадни", а Птоломей взагалі відносив його зірки до сузір'я Льва. Але народження цього сузір'я має точне датування: воно назване на честь Вероніки – дружини єгипетського фараона Птоломея III Евергета (3 ст. до н.е.), яка, згідно переказу, відрізувала своє прекрасне волосся і помістила їх в храмі Венери в подяку богині за військову перемогу, що дарувала її чоловікові. А коли волосся з храму пропало, жрець-астроном Конон заявив Вероніці, що Зевс узяв їх на небо. Лише у 1602 це сузір'я було офіційно включене в каталог Тихо Бразі. Займає на небі площу в 386.5 квадратного градуса і містить 64 зірки, видимої неозброєним оком.

У безмісячну ніч, далеко від міських вогнів в цьому сузір'ї можна відмітити неозброєним оком розсіяне скупчення Волосся Вероніки, близько 42 зірок якого, віддалені від нас на 250 світлових років, складають тонкий мереживний узор. Це скупчення знав і помістив в свій каталог Птоломей.

Невеликий телескоп дозволить побачити в цьому сузір'ї близькі кульові зоряні скупчення М 53 і NGC 5053, а також галактику Чорне Око (М 64) з величезною темною пиловою хмарою навколо ядра. Цікаво, що у межах цього скромного сузір'я лежить північний галактичний полюс, а значить, дивлячись в цьому напрямі, перпендикулярно напівпрозорому диску нашої Галактики, ми маємо шанс побачити найдальші куточки Всесвіту. Вельми вдало, що у південної межі сузір'я починається крупне скупчення галактик Coma–Virgo, не дуже далеке від нашої Місцевої групи галактик (42 млн. світлових років) і тому що має великий кутовий діаметр (близько 16 градусів). Це скупчення містить більше 3000 галактик, серед яких декілька спіральних: сильно нахилена до променя зору М 98, спостережувана майже навзнаки М 99, крупні спіралі М 88 і М 100. Звичайне це скупчення називають Virgo, оскільки центральна його частка лежить в сусідньому сузір'ї Діви, а також тому, що у Волоссі Вероніки спостерігається і інше, набагато дальше (400 млн. світлових років) і багатше скупчення галактик, за яким закріпилася назва Coma.

Латинська назва: Coma Berenices