Астрономічний сайт ІФМІ

Peering into the Heart of the Crab Nebula
Peering into the Heart of the Crab Nebula

Астрологічний календар

Рухома карта

Ви можете самостійно зробити рухому карту зоряного неба. Скачайте і роздрукуйте зображення карти та рухомого круга (розширення 2008х2077).
Головна arrow Сузір’я arrow Великий Пес (CMa)
Великий Пес (CMa) Надрукувати
Розташовано на південний схід від Оріона; його східна частка лежить в Молочному Шляху. Займає на небі площу в 380.1 квадратного градуса і містить 148 зірок, видимих неозброєним оком. У цьому сузір'ї знаходиться яскрава зірка неба Сиріус, що має зоряну величину -1.43; ця прекрасна біло-блакитна зірка виглядає такою яскравою із-за близькості до нас: її відстань всього 8,7 св. роки.

Сиріус і само сузір'я вже 5000 років тому асоціювалося з собакою; його якнайдавніша шумерська назва – "собака Сонця". У Єгипті ж його звали "передбачаючою" зіркою; вона була зіркою богині Ізіди; її уранішній схід провіщав розлив Нила. Араби дали Сиріусу ім'я, що означало "яскрава зірка того, хто перетнув (Молочний Шлях)" і пов'язане з легендою, в якій фігурувала також зірка Проціон (Малого Пса). Греки називали Сиріус просто "собакою", а римляни – "собачкою" (Canicula, звідси літній період відпочинку – канікули). Слово "Сиріус", ймовірно, сталося від грецького seirios – що "яскраво горить".

У Сиріуса є супутник – білий карлик, що поводиться з періодом 49.98 року. Його світимість в 10 тис. разів слабша, ніж у Сиріуса, радіус в 100 разів менше сонячного, але маса така ж, як у Сонця. Тому супутник Сиріуса має фантастичну щільність: 1 тонна в кожному кубічному сантиметрі!

У 4° на південь від Сиріуса знаходиться дуже красиве розсіяне скупчення М41, що містить більше 100 зірок і видалене на 1900 св. років.

Латинська назва: Canis Major