Астрономічний сайт ІФМІ

The Bubble Nebula (NGC 7635)
The Bubble Nebula (NGC 7635)

Астрологічний календар

Рухома карта

Ви можете самостійно зробити рухому карту зоряного неба. Скачайте і роздрукуйте зображення карти та рухомого круга (розширення 2008х2077).
Головна arrow Сузір’я arrow Великий Пес (CMa)
Великий Пес (CMa) Надрукувати
Розташовано на південний схід від Оріона; його східна частка лежить в Молочному Шляху. Займає на небі площу в 380.1 квадратного градуса і містить 148 зірок, видимих неозброєним оком. У цьому сузір'ї знаходиться яскрава зірка неба Сиріус, що має зоряну величину -1.43; ця прекрасна біло-блакитна зірка виглядає такою яскравою із-за близькості до нас: її відстань всього 8,7 св. роки.

Сиріус і само сузір'я вже 5000 років тому асоціювалося з собакою; його якнайдавніша шумерська назва – "собака Сонця". У Єгипті ж його звали "передбачаючою" зіркою; вона була зіркою богині Ізіди; її уранішній схід провіщав розлив Нила. Араби дали Сиріусу ім'я, що означало "яскрава зірка того, хто перетнув (Молочний Шлях)" і пов'язане з легендою, в якій фігурувала також зірка Проціон (Малого Пса). Греки називали Сиріус просто "собакою", а римляни – "собачкою" (Canicula, звідси літній період відпочинку – канікули). Слово "Сиріус", ймовірно, сталося від грецького seirios – що "яскраво горить".

У Сиріуса є супутник – білий карлик, що поводиться з періодом 49.98 року. Його світимість в 10 тис. разів слабша, ніж у Сиріуса, радіус в 100 разів менше сонячного, але маса така ж, як у Сонця. Тому супутник Сиріуса має фантастичну щільність: 1 тонна в кожному кубічному сантиметрі!

У 4° на південь від Сиріуса знаходиться дуже красиве розсіяне скупчення М41, що містить більше 100 зірок і видалене на 1900 св. років.

Латинська назва: Canis Major