Астрономічний сайт ІФМІ

Peering into the Heart of the Crab Nebula
Peering into the Heart of the Crab Nebula

Астрологічний календар

Рухома карта

Ви можете самостійно зробити рухому карту зоряного неба. Скачайте і роздрукуйте зображення карти та рухомого круга (розширення 2008х2077).
Головна arrow Лекції arrow §30 Атомний час
§30 Атомний час Надрукувати
Швидкий розвиток науки і техніки з середини XX ст. привів до створення принципово нових методів обчислення часу. З цією метою створені прилади, в яких проходять автономні коливальні процеси високої стабільності. В усіх приладах, що часто називають стандарти частоти, вимірювання часу базується на підрахунку числа коливань, що виникають в системі приладу.

Так, в кварцових годинниках відбуваються високочастотні коливання кварцової пластинки під дією змінного електричного струму, що забезпечує обчислення часу з точністю до 10-6с. В атомних годинниках використовується строго визначена частота електромагнітних коливань, що випромінює атом при квантовому переході між енергетичними рівнями, причому точність часу підвищена до 10-11 – 10-12 секунди.

Застосування цих приладів дало можливість помітити невелике відхилення у рівномірності обертання Землі, що відбувається через

1. гравітаційну дію Місяця і Сонця (період обертання Землі повільно збільшується на 0s,0014 за 100 років);

2. сезонний перерозподіл повітряних та водяних мас на Землі (змінює тривалість доби на ±0s,001);

3. несподівані і нерегулярні порушення рівномірності обертання Землі, причини, яких ще не з’ясовано (змінює тривалість доби на ±0s,004).

І хоча нерівномірність обертання Землі дуже мала, все ж тривалість сонячної доби не строго стала, і ця одиниця часу з її похідними вже не може служити еталоном в тих наукових дослідженнях, де необхідно знати час з точністю не нижче 0s,000001.

Тому була розроблена система виміру часу, що базується на надстабільному еталоні частоти, де використовуються електромагнітні коливання, які випромінюють атоми ізотопу металу цезію-133 (133Сs). Час, виміряний в цій системі, отримав назву атомного часу. За одиницю часу прийнято атомну секунду, що рівна тривалості 9 192 631 770 коливань, що відповідає резонансній частоті квантового переходу надтонкої структури основного стану атома 133Сs*. Атомна секунда прийнята за одиницю часу в Міжнародній системі одиниць вимірів.

Невеликі аперіодичні нерівномірності в обертанні Землі приводять до незначних розбіжностей між астрономічним середнім часом і атомним часом. Тому регулярно 31 грудня в кінці доби вноситься поправка, яку добавляють до закінчення року, або виключають її.