Астрономічний сайт ІФМІ

Orion Nebula
Orion Nebula

Астрологічний календар

Рухома карта

Ви можете самостійно зробити рухому карту зоряного неба. Скачайте і роздрукуйте зображення карти та рухомого круга (розширення 2008х2077).
Головна arrow Лекції arrow §23 Справжня сонячна доба і справжній сонячний час
§23 Справжня сонячна доба і справжній сонячний час Надрукувати
Справжню сонячну добу визначають за допомогою центра Сонця. Проміжок часу між двома послідовними нижніми кульмінаціями центра сонячного диска на тому самому меридіані називається справжньою сонячною добою.

Отже, початок сонячної доби, на відміну від зоряної, віднесено на нічну пору, тому весь день належить до однієї календарної дати.

Час, що пройшов від нижньої кульмінації центра Сонця до його положення в даний момент, виражений у частках справжньої сонячної доби, називається справжнім сонячним часом. Позначають його буквою Т. Вимірюють його годинним кутом центра Сонця.

Годинний кут t відлічується від південної точки екватора, а тому його збільшують на 12h, що минули від нижньої до верхньої кульмінацій. Отже,
Т = t + 12h   (2)

Сонце завжди кульмінує (у верхній кульмінації) о 12h справжнього часу, тому t = 0. Тривалість справжньої сонячної доби нестала, тому введено середню сонячну добу.