Астрономічний сайт ІФМІ

Стріла
Стріла

Астрологічний календар

Рухома карта

Ви можете самостійно зробити рухому карту зоряного неба. Скачайте і роздрукуйте зображення карти та рухомого круга (розширення 2008х2077).
Головна arrow Лекції arrow §17 Зодіакальні сузір’я
§17 Зодіакальні сузір’я Надрукувати
Екліптика проходить по 12 сузір’ям (за числом місяців у році), з яких 11 мають назви живих істот (реальних або містичних) і тому всі 12 сузір’їв іменуються зодіакальними (від грецького слова "зодіакос" – звір). Їх назви і прийняті позначення: Риби (i), Овен (^), Телець(_), Близнята (`), Рак (a), Лев (b), Діва (c), Ваги (d), Скорпіон (e), Стрілець (f), Козеріг (g) і Водолій (h).

Між сузір’ями Скорпіона і Стрільця Сонце переміщується на дільниці Змієносця, а так як в році 12 місяців і більшість зір розміщені далеко від екліптики, тому воно не зараховується до зодіакальних.

Основні точки зараз розміщені в наступних сузір’ях: т. весняного рівнодення ^ – в сузір’ї Риб, т. літнього сонцестояння a – в сузір’ї Близнят, т. осіннього рівнодення d – в сузір’ї Діви і т. зимового сонцестояння g – в сузір’ї Стрільця.

Весь пояс зодіакальних сузір’їв називається Зодіаком. Протяжність зодіакальних сузір’їв вздовж екліптики різна: найбільша (40о) у Тельця, Діви, Скорпіона; по сузір’ю Скорпіона (5о). Тому для вигоди екліптика поділена на 12 рівних дуг по 30о.

Відлік знаків зодіаку починається з т. весіннього рівнодення. Весною Сонце послідовно проходить по сузір’ям Риби, Овен, Тілець; літом – Близнюки, Рак, Лев; восени – Діва, Ваги, Скорпіон (також Змієносця); а зимою – Стрілець, Козеріг, Водолій.