Астрономічний сайт ІФМІ

Behind the Gas and Dust of Orion's Trapezium Cluster
Behind the Gas and Dust of Orion's Trapezium Cluster

Астрологічний календар

Рухома карта

Ви можете самостійно зробити рухому карту зоряного неба. Скачайте і роздрукуйте зображення карти та рухомого круга (розширення 2008х2077).
Головна arrow Лекції arrow §17 Зодіакальні сузір’я
§17 Зодіакальні сузір’я Надрукувати
Екліптика проходить по 12 сузір’ям (за числом місяців у році), з яких 11 мають назви живих істот (реальних або містичних) і тому всі 12 сузір’їв іменуються зодіакальними (від грецького слова "зодіакос" – звір). Їх назви і прийняті позначення: Риби (i), Овен (^), Телець(_), Близнята (`), Рак (a), Лев (b), Діва (c), Ваги (d), Скорпіон (e), Стрілець (f), Козеріг (g) і Водолій (h).

Між сузір’ями Скорпіона і Стрільця Сонце переміщується на дільниці Змієносця, а так як в році 12 місяців і більшість зір розміщені далеко від екліптики, тому воно не зараховується до зодіакальних.

Основні точки зараз розміщені в наступних сузір’ях: т. весняного рівнодення ^ – в сузір’ї Риб, т. літнього сонцестояння a – в сузір’ї Близнят, т. осіннього рівнодення d – в сузір’ї Діви і т. зимового сонцестояння g – в сузір’ї Стрільця.

Весь пояс зодіакальних сузір’їв називається Зодіаком. Протяжність зодіакальних сузір’їв вздовж екліптики різна: найбільша (40о) у Тельця, Діви, Скорпіона; по сузір’ю Скорпіона (5о). Тому для вигоди екліптика поділена на 12 рівних дуг по 30о.

Відлік знаків зодіаку починається з т. весіннього рівнодення. Весною Сонце послідовно проходить по сузір’ям Риби, Овен, Тілець; літом – Близнюки, Рак, Лев; восени – Діва, Ваги, Скорпіон (також Змієносця); а зимою – Стрілець, Козеріг, Водолій.